Практична частина.
Літературна освіта школярів на уроках читання у початковій школі
Приятелювати — … дружити, товаришувати припрошувати — … пригощати, призволяти пісним голосом — … невеселим встромлює голову — … хоче просунути облизня спіймала — … нічого не отримала не погордуй — … не відмовляйся від їжі. Діти, об'єднайтеся у дві групи за кольором геометричних фігур. 1 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу лисички, 2 група — до образу журавля, використовуючи слова… Читати ще >
Практична частина. Літературна освіта школярів на уроках читання у початковій школі (реферат, курсова, диплом, контрольна)
Розробка уроку читання для 2 класу на тему: Українська народна казка «Лисичка та журавель.
Мета: вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах; формувати навички аналізу художнього твору; вдосконалювати навички свідомого, правильного, біглого й виразного читання вголос та мовчки; розкривати бачення на мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів; розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення; збагачувати словниковий запас; сприяти вихованню почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей.
Обладнання: таблиці для читання, макет казкового журналу «Як посолиш, так і їстимеш», трикутники, кружечки (сині, жовті, червоні), картки із завданнями для роботи в групах, малюнки тварин, картки з літерами шифрограми, ілюстрації до казки «Лисичка та Журавель».
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаійний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно ;
Хай мине час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,.
Сядемо рівненько на місця свої.
— Позначте настрій, з яким ви розпочинаєте урок. Поставте позначку у відповідне віконце в першій колонці. (Кожен отримує власну карточку де робить відмітку).
На початку уроку. | На кінець уроку. |
— Щоб до кінця уроку ваш настрій став ще кращим, давайте налаштуємося на плідну працю.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок учнів.
- 1. Бесіда.
- — Казок чимало є на світі - і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?
- — Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви дивитеся їх по телевізору.
- — Діти, чи любите ви читати казки? Назвіть свої улюблені казки.
- — А від якого слова утворилося слово казка? (від слова казати).
- — Доберіть споріднені слова до слова казати (казкар, казковий, казка).
- — Хто такий казкар? (людина, яка складає казки).
- — А що може бути казковим? (герой, вечір, свято, подарунок, пісня).
- — А яке це казкове? (дуже гарне, про яке людина може тільки мріяти).
- — А що таке казка? (це оповідання про незвичайні, часом фантастичні події).
- — Чим казка відрізняється від оповідання? (в казці відбуваються події, яких не може бути в житті).
- — Так, ця виставка книжок складається із ваших улюблених казок.
- 2. Гра «Впізнай героя»
- — На наш урок я запросила гостей — казкових героїв.
- — Ваше завдання назвати героя і сказати з якої він казки.
- (Використовую інтерактивну дошку з ілюстраціями казкових героїв)
Слайд 1.
Слайд 2.
Слайд 3.
Слайд 4.
Слайд 5.
- 3. Перевірка домашнього завдання.
- — Діти, пригадайте казку та назвіть героя, про якого можна сказати: «на язиці медок, а на думці льодок»? («Лисиця та їжак», лисиця.)
- — Як характеризує цей вислів лисичку?
- — Прочитайте виразно казку «Лисиця та їжак». Яке закінчення ви придумали до казки? (Діти читають і розповідають кінець казки).
- — Надзвичайно цікаво! Ви справилися із завданням.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, оголошення теми, мети уроку.
- — Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. А ім'я її ви дізнаєтеся, коли складете слово з цих букв: К К З, А А
- (На дошці роздруківки літер слова «казка» в хаотичній послідовності)
- 1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- — Діти, зверніть увагу на дошку. Як ви розумієте ці слова?
«Як посолиш, так і їстимеш»
— А як ви гадаєте, чому цей вираз написано на дошці? Так, це тема нашого уроку. А як називається казка і хто її герої ви здогадаєтесь згодом.
ІV. Фізкультхвилинка
Ми з-за парт мерщій встаєм, Лінькам волі не даєм.
Руки вгору, руки вбоки.
І зроби 4 кроки.
Думки наші прилетіли, Ми за парти тихо сіли.
V. Первинне сприйняття і усвідомлення матеріалу.
— Щоб дізнатися казку, яку будемо читати, розгадайте шифрограму.
На дошці в один ряд виставлені картки з літерами, нижче під кожною літерою — номер. Треба розставити літери по порядку, тоді дізнаєтесь назву казки.
А, А А И И У Е Л Л С Ч К Т Ж Р В Ь.
- 7 9 13 2 4 11 15 1 16 3 5 6 8 10 12 14 17
- («Лисичка та Журавель»)
- — Яку казку ми сьогодні будемо читати? («Лисичка та Журавель»)
- — Чудово! Це і є «секретне меню».
- — І так, відкриваємо 3 сторінку «Салат читачів».
- 1. Читання скоромовки.
- — Один з наших героїв пропонує скоромовку про себе.
На болоті журавель цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ, та якраз вперіщив дощ.
- — Діти, спочатку прочитайте скоромовку в мене на «буксирі» повільно, а потім швидко і дуже швидко. А потім прочитайте здивовано, сумно, радісно.
- 2. Словотворча вправа.
За зразком утворіть слова: їжак — їжаченята, вовк — вовченята, жаба — …, миша — …, заєць — …, кабан — …, лисиця — …, ведмідь — …
- — Пригадайте, у яких казках ви зустрічали цих тварин?
- 3. .Словникова робота.
— Ми повинні попрацювати зі словами, що зустрічатимуться в казці «Лисичка та Журавель».
а) Знайти пояснення до кожного слова і позначити в кружечку відповідну цифру.
| нюхати розсердилася пригощайся друзі. їжа гостини. |
б) Дібрати близькі за значенням слова до даних слів:
приятелювати — … дружити, товаришувати припрошувати — … пригощати, призволяти пісним голосом — … невеселим встромлює голову — … хоче просунути облизня спіймала — … нічого не отримала не погордуй — … не відмовляйся від їжі.
- — Готуємося до правильного виразного читання вголос.
- в) Прочитати слова, зосереджуючи очі на лінії (разом; один учень у зворотному напрямку).
Дуже добре ви попрацювали!
- 4. Читання казки вчителем.
- — Куди запрошували лисичка та журавель один одного? (на гостини)
- 5. Самостійне читання казки учнями.
- — Прочитайте уважно і скажіть, які страви готували приятелі один одному? Чому саме ці страви?
- 6. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- — А тепер я перевірю, як уважно ви слухали казку. Прошу, дайте відповіді на такі питання.
- — Підберіть близьке за значенням слово до слова призволяйся (їж, пригощайся).
- — Чому розсердилася Лисичка на Журавля?(бо думала, що гарно поїсть).
- — Як ви розумієте цей вислів «не йде голова»? (не заходить).
- — Як Журавель називає Лисичку? (кумонько, любонько, люба моя).
- — Як ці слова називаються? (слова — звертання).
7. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.
- — Зачитайте, як лисичка запрошувала журавля до себе в гості?
- — Як припрошувала? Прочитайте.
- — Яку посудину вибрала лисичка для частування гостя? Як ви думаєте, чому?
- — Уявіть себе на місці журавлика, як він почувався в гостях у лисички? (Ображено, негостинно)
- — Як відреагував журавлик на лисиччине частування? Прочитайте.
- — Прочитайте, яку посудину обрав журавлик? Чому?
- — Як відреагувала лисичка на журавлине частування? Прочитайте.
- — Чому вона не змогла приховати свого обурення?
- — Чи приятелюють від того часу лисичка з журавлем? Чому?
- — Від чого застерігає народ у цій казці?
- 8. Поділ казки на частини.
- — На скільки частин можна поділити казку? (На дві частини)
- — Дайте назву кожній з частин. (1 частина «На запросинах у лисички»,
2 частина «Журавлева гостинність»).
9. Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».
— Діти, об'єднайтеся у дві групи за кольором геометричних фігур. 1 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу лисички, 2 група — до образу журавля, використовуючи слова:
нещирість, підступність, винахідливість, доброта, довірливість, щирість, хитрість, улесливість, чемність, ввічливість.
«Асоціативний кущ» до образу лисички.
«Асоціативний кущ» до образу журавля.
4. Розвиток швидкості читання.
Гра «Закінчи речення»
Учитель читає початок речення, а учні шукають його і дочитують до кінця.
Гра «Рибалочка»
Учитель читає речення, допускає помилки (змінює закінчення, замінює слова), учні знаходять і називають їх.
- 5. Виразне читання казки учнями в особах.
- — Діти, спробуйте за допомогою інтонації передати характери героїв казки «Лисичка та Журавель».
VІ. Систематизація і узагальнення знань, умінь та навичок учнів.
- 1. Читання казки в особах.
- 2. Робота в групах.
- — Діти, об'єднайтеся в 3 групи за кольором фігур.
Завдання 1 групі.
— Розгляньте малюнки на дошці. Виберіть ті речення з тексту, які відповідають малюнкам.
(Використання інтерактивної дошки).
Завдання 2 групі.
— Придумайте продовження казки «Лисичка та Журавель — друзі».
Завдання 3 групі.
- — Складіть прислів'я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.
- (Дітям пропонуються картки з буквами)
а) зіДру напізються в дібі. (Друзі пізнаються в біді.).
б) труПодись, габіпой, а діто жев діайбо. (Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.).
в) кЯ сополиш, кат і тиїсмеш. (Як посолиш, так і їстимеш.).
— Молодці! Дякую за роботу в групах.
Отже, прислів'я: «Як посолиш, так і їстимеш» може бути заголовком до казки «Лисичка та Журавель». Як ви будете ставитись до людей, так і вони вам відплатять, бо недарма народ помітив: як посолиш їжу, таку й їстимеш. Таким мудрим народним висловом називається і наш казковий журнал.
VІІ. Підсумок уроку.
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон». Продовжіть думку:
На уроці: я вчився…
я дізнався…
я зрозумів…
я хотіла б…
VІІІ. Домашнє завдання.
Дослівно переказувати казку від імені журавля чи лисички.