Термінова допомога студентам
Дипломи, курсові, реферати, контрольні...

День української писемності і мови

РефератДопомога в написанніДізнатися вартістьмоєї роботи

Учитель: «Ми — народ…» Із цих слів починаються тексти Конституцій багатьох демократичних держав. Тим самим підкреслено, що основною цінністю тієї чи іншої держави є на­род. Ми сьогодні підіб'є підсумок з теми «Населення України». Ш питан­ня хвилюють багатьох, засоби масо­вої інформації це питання висвітлю­ють постійно, учні Запорізького Січо­вого колегіуму їх також досліджува­ли (звернути увагу… Читати ще >

День української писемності і мови (реферат, курсова, диплом, контрольна)

Тема: «Населення України».

Мета: закріпити знання, отримані під час вивчення теми, уточнити знання термінів (уміння вільно ними оперувати, висловлювати свої думки, погляди).

Формування особистісно значущої для учнів мети відбувається методом проблематизації: «Чому зменшується кількість населення України?» «Шляхи вирішення цієї проблеми.

Для орієнтації учнів у ході уроку на дошці підготовлено план уроку і варіативні домашні завдання.

У ході опанування теми було за­стосовано метод проектів, і ще до по­чатку уроку учні знайомляться з ви­ставкою навчально-пошукових робіт однокласників з наступних тем:

• Демографічні проблеми Запо­різької області.

• Безробіття в Запорізькій області;

• Міграції в Запорізькій області.

• Захворювання учнів колегіуму.

• Зайнятість батьків (хронометраж часу — як його використовує мама і тато, чи багато часу залишається для відпо­чинку і для спілкування з учнями).

• Мінімальний кошторис витрат на дитину в сім'ї: наскільки «дорога дитина» у грошовому вимірі (скільки коштують дитячі речі, дитяче харчу­вання…).

• Динаміка шлюбів, народжува­ності, смертності, розлучень у Хор-тицькому мікрорайоні м. Запоріжжя (за даними Хортицького ЗАГСу).

• Вивчення можливостей Хор­тицького центру зайнятості (які про­фесії можна отримати, як тощо).

• Опитування бажаючих виїхати за межі України (постійно, тимчасово), в які країни, чому.

Хід уроку:

Учитель: «Ми — народ…» Із цих слів починаються тексти Конституцій багатьох демократичних держав. Тим самим підкреслено, що основною цінністю тієї чи іншої держави є на­род. Ми сьогодні підіб'є підсумок з теми «Населення України». Ш питан­ня хвилюють багатьох, засоби масо­вої інформації це питання висвітлю­ють постійно, учні Запорізького Січо­вого колегіуму їх також досліджува­ли (звернути увагу на наукові роботи учнів).

На уроці пропоную обговорити про­блему: чому зменшується кількість населення України? Виробити про­позиції щодо вирішення проблеми.

Подивіться на план (на дошці):

1. Кількість населення.

2. Розміщення й густота населен­ня.

3. Віковий і статевий склад.

4. Природний рух населення.

5. Механічний рух.

6. Національний і етнічний склад.

7. Система розселень.

8. Трудові ресурси і зайнятість на­селення.

9. Демографічні проблеми і шля­хи їх вирішення.

(Пропоную учням вибрати питання для обговорення, що будуть стосуватися нашої проблеми).

Учень обводить номери питань.

1. Кількість населення. Учні, ви­користовуючи практичну роботу, ко­ментують, як змінювалася кількість населення починаючи з 60-х років. Чи можна сказати, що Україна стала не­залежною?

Учні: Ні, бо це питання набагато складніше, і на кількість населення впливає багато факторів.

2. Природний рух населення.

• Учні пояснюють, що таке природний приріст і встановлюють, що він впливає на кількість населення. Зараз смертність перевищує народжу­ваність.

Чому не хочуть мати більше дітей?

• Учні з’ясовують причини, вико­ристовуючи свої дослідження.

Перший учень: Вважаю однією з причин низького приросту населен­ня розлучення. За даними райзагсу, в 2000 р. — 268 розлучень, а шлюбів — 263. У першому півріччі 2001 р. — 371 розлучення, 286 — .шлюбів. Молоді треба серйозніше підходити до про­блеми створення сім'ї.

Другий учень: Ще одна з причин — це здоров’я людей. Дорога медицина (не­доступна для пенсіонерів). За 2000 р. у Хортицькому районі народилося 925 немовлят, у першому півріччі цього року — 442. Смертність за цей період, перевищує народжуваність.

Третя учениця: Я вважаю, що однією з причин є недостатня освіта і зайнятість жінки. Я зробила аналіз часу мами за декілька днів. Мама не має вищої освіти, 7 годин — сон, 9 го­дин — робота, 4 години — домашні справи, 4 го­дини вільного часу, за який мама хоче відпочи­ти, приділити увагу собі і сім'ї, і тому вона не змогла народити другу| дитину. Я в сім'ї одна.

Четвертий учень: Також робив хронометраж часу зайнятості мами.

П’ятий учень: Наводить ціни і доводить І вислів «дорога дитина» — це означає, що до народ­ження дитини треба І зібрати до 3-х тис. гри­вень. Коляска коштує приблизно 500 грн., а ще — ліжко, дитяче харчуван­ня, придане.

Шостий учень: Вважаю, що мате­ріальний стан молодої сім'ї не вик­ликає бажання заводити дітей, вели­ка також кількість абортів.

Сьомий учень: Умови життя в молодих сім'ях. Як правило, молоді сім'ї не мають квартири, а якщо мають, то невелику. Це також впливає на можливість мати дітей. У селі з цією проблемою легше, там мають свій бу­динок, але в селі мало молоді.

Учитель: А як пояснити таку си­туацію: Українські Карпати — єдиний у державі регіон, де природний приріст населення досить значний, але, разом з тим, тут найвищі доходи і найвище безробіття.

Учні пояснюють: демографічна про­блема досить складна й актуальна для багатьох країн світу. На природний приріст впливає багато факторів. У більш розвинених капіталістичних країнах природний приріст низький. В усьому світі шукають шляхи вирі­шення демографічних проблем.

На запитання учителя, хто в май­бутньому захоче мати трьох дітей, руку ніхто не підняв, усі планують мати 1−2 дитини.

Учитель: Що ще впливає на кількість населення?

Учень: Пояснює, що це механіч­ний рух. Сальдо міграцій в Україні від'ємне, від'їжджає більше людей, ніж приїздить. Пояснює, шо від'їжджають люди з вищою освітою, кваліфіковані спеціалісти. Це не ви­гідно для України. Провів опитуван­ня серед учнів колегіуму. Опитав близько 100 чоловік віком 15−18 років:

1. Якби була можливість, чи виї­хав би за кордон? «Так» — 69%, «ні» .

— 31%.

2. Якби була можливість, чи виїхав би за кордон тимчасово, на навчання, працю, відпочинок?"Так" - 90%, «ні» -6%.

Причини виїзду різні, але переваж­но — економічні. Бажають виїхати до США, Великобританії, Німеччини, Франції «та інших країн.

Механічний рух населення також впливає на зменшення кількості на­селення України.

Учитель: кількість населення вплине на кількість трудових ре­сурсів?

Перший учень: Так. (Пояснює, що таке трудові ресурси, еко­номічно активне населення, безробіття).

Учениця: Пояснює - якщо людина залишила­ся без роботи, треба звер­нутися до центру зайня­тості. Досліджувала цю проблему і цікавилася нею. Центри зайнятості є в кожному районівони ведуть облік безробітних, матеріально підтримують, допомагають працевлаштуватися, готують людей з тих спеціальностей, у яких є потреба. В Хортицькому центрі зай­нятості (вул. Жукова, 10) можна навчитися різних І спеціальностей після 11 класу і пройти перепідготовку тим, хто має вищу освіту. Це більш як 80 спеціальностей.

Учитель: А як пояснити таку си­туацію: кількість населення змен­шується — і е безробіття, а до 1991 р. безробіття не було.

Учень: Це можна пояснити пере­ходом України від командно-адмі­ністративної до перехідної (ринкової) системи.

Учитель: Що можемо запропону­вати владі, об поліпшити ситуацію?

Учениця: Я досліджувала цю про­блему і пропоную:

— збільшити матеріальну допомогу молодій сім'ї (під час народження ди­тини);

— пільгові кредити від держави для придбання сім'єю, у якої народилася дитина, житла. Як, наприклад, у Німеччині;

— зменшення для сімей, у яких є діти, прибуткового податку;

— пільги за комунальні послуги для сім'ї з дітьми;

— у родині, яка має 2−3 і більше дітей, одному з них надати можливість отримати безкоштовну освіту;

— скоротити робочий день жінки-матері (зберігши платню);

— створити робочі місця для жінок з дітьми (неповний робочий день, погодинна робота);

— пропагувати здоровий спосіб життя.

Інші учні висловлюють свої дум­ки, доповнюючи рекомендації.

Учень: Можливе й вирішення про­блеми безробіття:

— ввести заохочення для областей, де буде знижуватися безро­біття;

— звільнити працюючих пенсіонерів, але додати до їхніх пенсій кошти, які ви­діляють для безробітних. Незайняті трудові ресурси можна працевлаштувати на звільнені місця.

Вчитель: Ми бачимо, що демографічні проблеми досить складні, і щоб виріши­ти питання, треба вивчити: всі аспекти. Дякую всім учням за співпрацю і пропоную відповісти на запитання тестів (на вибір ІІ-ІІІ рівень).

Наприкінці уроку домашнє завдання:

Всім повторити терміни з теми (за бажанням):

• побудувати графіки за темою (на­очність) ;

• виробити рекомендації людині, яка лишилася без роботи;

• які професії, на вашу думку, бу­дуть перспективними у майбутньому?

Спільно підбиваємо підсумок уроку.

• Оцінка уроку учнями 9−6 класу За­порізького Січового колегіуму.

Папанова Катя: мені взагалі урок сподобався — він був дуже енергій­ним і не «натягнутим»: ніхто не «вчив слова», кожен готувався самостійно і за бажанням.

Круглік Ганна: плюси уроку — урок не за сценарієм: вільне мовлення, висловлення думок.

Петухов Валентин: взагалі все спо­добалося, за винятком того, що було дуже мало часу на обговорення на­стільки важливих проблем.

Федоров Автон: вільне висловлен­ня думок, не «страшне» опитування, досить цікава робота.

Кулеш Оля: мені дуже сподобався урок, бо я вважаю, що саме такий урок і має бути (веселий і цікавий), лише наші думки і нічого завченого.

Руденко Олена: мені сподобався урок, усі діти багато разів і розумно відповіда­ли. Вчитель консультував під час підго­товки до уроку. Нас похвалили.

Результатом уроку є засвоєння уч­нями певних знань за рівнями (тоб­то вони ґрунтовно можуть відповісти на певні запитання).

II рівень:

1. Які форми сільського розселен­ня ви знаєте?

2. Що таке приріст населення?

3. Що таке трудові ресурси?

4. Що таке демографічна політика?

5. Що таке демографічна криза?

6. Види безробіття.

III рівень:

1. Що тлумачить російський вислів «утечка умов»? Наведіть приклади.

2. Що таке субурбанізація і де її можна спостерігати?

3. Чому багато українців мешка­ють за межами України?

4. Як пов’язані між собою рівень розвитку господарства і рівень кла­сифікації, професійний склад, розмі;

5. Які причини швидкого приросту кількості міського населення? Назвіть проблеми великих міст.

6. Які причини появи біженців? Наведіть приклади в країні І і за її межами.

7. Що такс безробіття? Його види.

8. Що таке ринок праці.

Показати весь текст
Заповнити форму поточною роботою