Термінова допомога студентам
Дипломи, курсові, реферати, контрольні...

Людське «Я». Горда гуска (Народна усмішка)

РефератДопомога в написанніДізнатися вартістьмоєї роботи

Цікаво, що слово гордий з’явилось у нашій мові дуже давно. Тоді воно мало значення страшний, жахливий. Іноді важко визначити, якою рисою характеру — позитивною чи негативною — її можна вважати. Уся справа в надмірності. Самоповага — це добре. Але надмірна гордість може перерости у пихатість. Мета: продовжувати формувати уявлення про різноманітні прояви життя, про людські достоїнства і… Читати ще >

Людське «Я». Горда гуска (Народна усмішка) (реферат, курсова, диплом, контрольна)

Урок Людське «Я». Горда гуска (Народна усмішка) Тема. Людське «Я». Горда гуска (Народна усмішка).

Мета: продовжувати формувати уявлення про різноманітні прояви життя, про людські достоїнства і недолікиучити адекватно оцінювати себе, свої вчинкивиховувати прагнення до саморозвиткумоделювати життєві ситуації і вчити знаходити вихід із них, робити висновки.

Обладнання: маски до казки «Без чого не можна жити», аркуші-за-готівки для опису свого характеру.

ХІД УРОКУ

І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Бесіда.

— Що є найціннішим для людини?

— Чи достатньо для людини мати свій дім та їжу, щоб бути щасливою?

— Від чого, ж залежить уміння будувати своє життя змістовно і цікаво? 2. Інсценування казки «Без чого не можна жити».

3. Заслуховування усних розповідей «Я хочу, щоб моє життя…».

4. Бесіда.

— Із життям якої відомої особи ми познайомилися на попередньо­му уроці?

— Що ви можете розповісти про матір Терезу?

— Які з її настанов припали до вашої душі?

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1. Читання вчителем й обговорення повчальних текстів.

• Притча про Шартрський собор Колись дуже давно у французькому місті Шартрі будували великий собор. Трьом робітникам, які підвозили матеріал, задали одне й те ж ли­стания: «Що ви робите?».

Перший відповів крізь щільно стиснуті зуби:

— Тягаю важучі тачки з цим проклятим камінням. Ось які мозолі набив на руках!

Другий відповів добродушно:

— Що роблю? Заробляю на кусень хліба своїй жінці і двом донечкам. А третій випрямився, витер піт з обличчя, широко посміхнувся і ска­зав:

— Я будую Шартрський собор!

— У чому полягав сенс життя кожного робітника?

— Хто із цих людей насправді щасливий? Чому?

— Яка основна думка притчі?

— Що, на вашу думку, може принести людині щастя?

• Які вони бідні.

Ще и не світало, ще й ранкова зірниця не зайнялася, як батько збудив Сергійка й сказав:

— Ходімо в поле. Послухаємо жайворонкову пісню.

Сергійко швидко встав, одягся, і вони з батьком пішли в поле. Небо на сході стало рожевим, небосхил з кожною хвилиною світлішав, зорі згасали. Десь з далекої ниви піднялася сіра грудочка й понеслася у височінь. Раптом вона спалахнула, ніби вогник серед блакиті, і в ту хвилину Сергійко почув дивну пісню. Немов над полем хтось натягнув срібну струну, і вогняна пташка, доторкаючись до неї крильцями, розсипає над степом музику.

Сергійко затамував подих. Йому спало на думку: а якби ми з татком спали — жайворонок все одно співав би?

— Татку, — тихо прошепотів Сергійко, — а ті, хто зараз сплять, не зна­ють цієї музики?

— Не знають, — відповів батько пошепки.

— Які вони бідні…

— Чи щасливі були батько з сином тієї миті, коли почули спів жайворонка?

— У чому полягало їхнє щастя?

— Чому оповідання отримало таку назву? Як ви її розумієте?

— Чи можна прожити без задоволення після виконаної роботи? без пташиного співу?

  • -.Яким буде таке життя?

2. Бесіда.

— Що відчували герої оповідань? (Задоволення, радість, гордість щастя.) Як ви вважаєте, чому?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ Життя людини — складний механізм, який залежить не тільки від зовнішніх умов, але й від внутрішнього світу людини. Ось про цей світ ми й будемо вести розмову на уроці.

IV.ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Самостійна робота.

Добір до слова «Я» слів-асоціацій, тобто слів, пов’язаних за змістом із цим словом.

2. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Ваші слова-асоціації описують і зовнішній вигляд людини, і її внутрішній стан. Це говорить про те, що кожна людина мас особисте «Я» і людське «Я».

— У чому ж різниця між ними? (Зовнішність очевидна для всіх, а внутрішній світ виявляється у вчинках і поведінці людини.).

— Із чого складається людське «Я»?

— Від чого залежить прояв людського «Я»?

— Чи можна, тільки зустрівши людину, визначити її характер, людські якості?

— Що впливає на формування внутрішнього світу людини? Народжується дитина. Вона тільки з’явилася на світ, а вже потребує батьківської уваги, любові. Зараз від рідного оточення за­лежить, які риси характеру, звички закладаються в дитині. Дитина підростає, і вже не тільки рідні мають вплив на особистість, а й інші люди — в дитячому садку, школі, у транспорті, на прогулянці. Книги, музика, живопис впливають на формування внутрішнього світу людини.

— Як ви гадаєте, чи бере участь сама дитина у надбанні якихось своїх якостей, звичок, рис характеру?

— Що ми називаємо людськими достоїнствами, а що — недоліками? Процес формування людського «Я» — не односторонній. Крім зовнішніх факторів важливі ще й внутрішні - робота мозку, серця і душі. Тільки у такому випадку можна говорити про саморозвиток особистості.

— Як ви розумієте слово саморозвиток?

Саморозвиток — це і є розвиток свого другого «Я», удоско­налення особистих якостей, робота над характером, відмова від шкідливих звичок.

Саморозвиток неможливий без самооцінки.

— Що таке самооцінка?

Самооцінка — оцінка самого себе, своїх можливостей, якостей, досягнень і свого місця серед інших людей.

У результаті самооцінювання одна людина залишається задово­лена собою, а інша — навпаки. Хтось має підвищену самооцінку, а хтось занижує свої можливості.

Підвищена самооцінка може призвести до того, що людина, пере­оцінивши свої можливості і не подолавши труднощі, звинувачує оточуючих у своїх невдачах, часто свариться з ними. Люди з під­вищеною самооцінкою, як правило, стають недовірливими або високомірними.

Занижена самооцінка — показник невпевненості у собі. Такі люди відмовляються від виконання важких завдань, бездіяльні, тривожні, звинувачують себе у всіх негараздах.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.

1. Робота з підручником (с. 17−18).

— Чому гуску з народної усмішки назвали гордою?

— Що означають слова гордість, горда? Бути гордим добре чи по­гано?

Цікаво, що слово гордий з’явилось у нашій мові дуже давно. Тоді воно мало значення страшний, жахливий. Іноді важко визначити, якою рисою характеру — позитивною чи негативною — її можна вважати. Уся справа в надмірності. Самоповага — це добре. Але надмірна гордість може перерости у пихатість.

Послухайте кілька значень слова гордий і виберіть те, яке можна віднести до позитивного:

1) Сповнений особистої гідності, самоповаги;

2) який відчуває задоволення від чого-небудь, від усвідомлення досягнутих успіхів, переваги в чому-небудь;

3) який має про себе надмірно високу думку і зневажливо, звисока ставиться до інших.

— Поміркуйте, які зі значень цього слова розкрила народна усміш­ка «Горда гуска»?

Виконання завдань підручника.

2. Робота над прислів'ям.

Не хвали себе сам, хай тебе люди похвалять.

— Як ви розумієте зміст цього прислів'я?

— Чи підходить воно до теми нашого уроку?

3. Читання й обговорення оповідання Л. Кисельової"І так буває".

Росли поруч дружні сосни. Були вони стрункі, прямі. Ніщо не загрожувало їм: ні грім, ні буря, ні віхола. Завжди підтримували вони одна одну не дозволяючи зігнутися, упасти. Гілки їх переплелися і, як міцні руки, лежали на плечах одна одної.

І ось одна сосна вирішила, що їй з усіма тісно й задушливо, що шелест її хвойних гілочок губиться у шумі, що пахощів її смоли зовсім не чути, і шишки, які складає вона на землю, змішуються з іншими, і важко ска­зати, де паростки з її насіння.

Кинула вона свою дружню родину. Вибігла з лісу і встала одна в сторо­ні. Сонце її палить, вітер гне, дощ, град січуть, а підтримати і захистити нікому.

Скривився її стовбур, обламалися віти. Стоїть вона кривобока, очей не радує і для діла не годиться.

— Які достоїнства згадувались на початку оповідання?

— Які недоліки засуджуються?

— Що можна сказати про самооцінку сосни?

VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.

1. Робота в зошиті (с. 6).

— Виконайте два перших завдання.

2. Самостійна робота.

— Спробуйте описати вияви свого характеру в різних ситуаціях:

а) який я у школі;

б) який я вдома;

в) який я з друзями.

— Підкресліть риси характеру, які повторюються в усіх трьох пунктах.

3. Розв’язування життєвих ситуацій.

— Як ви вчините, коли:

а) в автобусі вас сильно штовхнули і наступили на ногу;

б) ви добре виконали роботу, а вас не похвалили;

в) вас запросили на день народження, а у вас немає подарунка;

г) ви образились на друга?

VІІ.ПІДСУМОК УРОКУ.

Підсумкова бесіда.

— Що корисного для себе ви почерпнули з уроку?

— Що прикрашає людину?

— Над чим у собі повинна працювати людина?

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

  1. 1.Опрацювати статтю підручника (с. 17−18).

  2. 2.Виконати завдання в зошиті (с. 6).

3. Підготувати усний твір-роздум на тему «Що значить руйнувати своє «Я».

Показати весь текст
Заповнити форму поточною роботою