Термінова допомога студентам
Дипломи, курсові, реферати, контрольні...

Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. 
Правопис. 
Двокрапка і тире при узагальнювальних словах. 
Читання мовчки текстів різних стилів

РефератДопомога в написанніДізнатися вартістьмоєї роботи

З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими. Вони дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому… Читати ще >

Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Правопис. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах. Читання мовчки текстів різних стилів (реферат, курсова, диплом, контрольна)

Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Правопис. Двокрапка і тире при узагальнювальних словах. Читання мовчки текстів різних стилів Мета:? навчальна: поглибити знання учнів про однорідні члени речення; навчити визначати їх у реченні; формувати уміння ставити розділові знаки при однорідних членах речення; розглянути правила постановки розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами;

  • ? розвивальна: розвивати навички читання текстів, уміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
  • ? виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.

Внутрішньопредметні зв’язки: пунктуація, орфографія.

Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ розділовий знак речення узагальнювальний.

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

Індивідуальне завдання.

> Зробіть синтаксичний розбір речення.

У нашому лісі ростуть і берези, і клени, і дуби, і сосни.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Спостереження над мовним матеріалом.

> Порівняйте речення для синтаксичного розбору з указаними. Зробіть висновок про розділові знаки в реченнях з однорідними членами й узагальнювальними словами.

У нашому лісі ростуть різні дерева: і берези, і клени, і дуби, і сосни.

І берези, і клени, і дуби, і сосни — такі дерева ростуть у нашому лісі.

Колективна робота.

  • > Запишіть речення на дошці. Підкресліть однорідні члени речення. Поясніть розділові знаки. Якими членами речення є узагальнювальні слова?
  • 1. На городі красувалися достиглі овочі: капуста, морква, буряки. 2. Ні спека сонця, ні бурі, ні морози — ніщо не вб'є любов мою живу (В. Сосюра). 3. З хати виходять люди: дівчата, молодиці, чоловіки — і прямують до майдану.

Творча робота.

  • > Доповніть пропоновані речення узагальнювальними словами. Поясніть розділові знаки.
  • 1. І над водою, і над гаєм все мовчить. 2. Гарні по-своєму і зима, і весна, і осінь, і літо. 3. Вечір наступав тихий та рожевий.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Читання тексту.

> Прочитайте текст.

Що означає слово «символ»? Символ — це предмет, який характеризує державу, відображає її традиції, історичне минуле, прагнення народу. У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб, Держаний Гімн України». Символіка — своєрідна візитна картка країни.

З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими. Вони дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб. Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими вчинками. Люди запам’ятали його і назвали Прапором. А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я Гімн. Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну.

Бесіда за змістом тексту.

Ў Що означає слово «символ»?

Ў У якому документі закріплено поняття про державні символи України?

Ў Як звали синів матері з легенди?

Ў Чим прославився кожний із синів?

Орфографічна робота.

> Випишіть з першого абзацу тексту слова з ненаголошеними голосними, поясніть їх правопис.

Графічна робота.

  • > Складіть схеми указаних речень.
  • 1. Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка — усе це наша пам’ять. 2. Наче все покрилось туманом: і ріка, і гори, і сади (А. Шиян). 3. Тихо було навкруги: і над широким плесом лиману внизу, і позаду над урвищами гори (Ю. Смолич). 4. У пустирях та неглибоких балках — усюди росте ця рослина. 5. Людина до людини, родина до родини, рід до роду — це і є український народ. 6. Червона калина та верба — народні символи України.
  • > Зробіть синтаксичний розбір останнього речення.

Вільний диктант ОРЕЛ Плавно змахує крилами, неквапно ширяє орел над степовим простором. Із зимівлі прилетів він у рідні місця. Шлях був довгий і важкий. І от батьківщина. Вільно й широко протягнувся південний степ. Куди не глянь — безмежна рівнина.

Зіркі очі степового орла дивляться вниз. У нього мета — обрати на літо місце для мешкання, де можна буде вполювати здобич собі та своїй родині (За Н. Свириденко, П. Свириденко).

Творча робота.

> Допишіть слова подібні за значенням:

Професії, українські поети, назви дерев, назви квітів.

> Використовуючи вказані слова, складіть 2−3 речення з однорідними членами та узагальнювальними словами.

VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК Переклад.

> Зробіть переклад вказаних речень. Підкресліть однорідні члени.

Мы смотрим на мир не только своими глазами, но и глазами своих друзей, товарищей, знакомых. У друзей общий мир увлечений, радостей, огорчений. Тяжело живется человеку без друзей.

Творча робота.

  • > Складіть речення:
    • а) з однорідними означеннями;
    • б) з однорідними додатками та узагальнювальним словом;
    • в) з однорідними членами, при яких ставимо двокрапку та тире.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ.

Лінгвістична гра.

  • > Підніміть праву руку, якщо в реченні є узагальнювальне слова, ліву — якщо немає.
  • 1. Шумлять вишневі та яблуневі сади. 2. У саду росли квіти: айстри, гвоздики, троянди. 3. Біда помучить і мудрості научить. 4. Хвилюється море, шумить, не стихає (М. Луків). 5. Мальви такі розмаїті: білі, червоні, сині
  • (О. Ющенко). 6. Землею України течуть такі річки: Дніпро, Дунай, Дністер, Сіверський Донець. 7. Так чогось хочеться гарного у світі і для себе, і для людей (В. Стельмах).

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ).

  • > Виконайте вправу з підручника.
  • > Складіть усну монологічну розповідь (з прикладами) про розділові знаки в реченнях з однорідними членами.
Показати весь текст
Заповнити форму поточною роботою