Термінова допомога студентам
Дипломи, курсові, реферати, контрольні...

Ознайомлення з українським національним посудом

РефератДопомога в написанніДізнатися вартістьмоєї роботи

Вихователь робить опис глечика, використавши ще фраг­мент української народної казки «Лисичка і глечик». Так, бо ж ми не дали йому ложки. (Вихователь пропонує дитині взяти ложку. Запитує з чо­го вона зроблена). Організація дітей до заняття. Повідомлення теми. По­каз ілюстрацій до казки «Лисиця і журавель».. Варила мамочка кашу, варила, Другому до мисочки, Третьому до кайстроника, Четвертому… Читати ще >

Ознайомлення з українським національним посудом (реферат, курсова, диплом, контрольна)

Ознайомлення з українським національним посудом.

Заняття з народознавства

Програмовий зміст. Продовжувати знайомити дітей з творами національного мистецтва — посудом: глечик, макітра, макогін, дерев’яна ложка, миска, горщик, горнят­ко, діжа.

Виховувати бережне ставлення до народних традицій.

Словник: горщик, глечик, макітра, макогін, дерев’яна ложка, миска, горнятко, діжа.

Матеріал: вищезгадані твори національного мистецтва.

Хід заняття.

Організація дітей до заняття. Повідомлення теми. По­каз ілюстрацій до казки «Лисиця і журавель». .

  • -.Діти, що ви бачите на цій картині?

  • -.Правильно. Лисичка прийшла в гості до журавля і хоче пригоститися.

— А з чого вона хоче пригоститися?

— Так, з глечика.

— Діти, у мене на столі стоїть глечик. Хто з вас піде, візьме глечик і розкаже, де його можна використати. (Діти розповідають).

Вихователь робить опис глечика, використавши ще фраг­мент української народної казки «Лисичка і глечик».

Хтось стукає. Заходить ведмедик, говорить, що дуже любить їсти мед.

— В що ми йому покладемо меду?

— Так, в миску.

— Ось яка вона. Подивіться, діти. З чого вона зроб­лена?

— Так, з глини.

— Якої вона форми?

— Правильно, круглої. З такої миски їли наші дідусі і бабусі.

— А чому ж не їсть наш ведмедик?

— Так, бо ж ми не дали йому ложки. (Вихователь пропонує дитині взяти ложку. Запитує з чо­го вона зроблена).

— Так, це дерев’яна ложка. Дай ведмедикові, хай ласує медом.

Колись давно, коли ще не було фабрик і заводів, і мис­ки, і ложки люди виготовляли вручну, оздоблювали їх гарним візерунком. Бачите, які вони гарні. (Показ ілюст­рації до української народної казки «Колобок»).

— А ось подивіться на цей малюнок. Кого ви бачите?

— Так, це півник сидить за столом. А біля нього що?

— Так, макітра. А з чого вона зроблена?

— Так, теж з глини. Вона круглої форми, глибока. В ній можна тримати варення, вареники, пиріжки. І вареники, і пиріжки довго залишатимуться теплими і смачними. А ще в макітрі можна товкти часник з салом, щоб заправи­ти борщ. І тоді він буде дуже смачним. А товкти часник в макітрі можна макогоном. А ще макогоном можна терти мак. Тому він і називається макогоном. Ось подивіться, який він продовгуватий, схожий на качалку.

— Діти, а що роблять качалкою?

  • -.Так, качають тісто.

Наталко-Полтавко, Бери-но качалку!

Вранці покачай, Вареники мамі дай.

— То чим, діти, тісто на вареники качають? Правильно. Качалкою. Ось яка вона. Дерев’яна, без неї і зараз не мо­же обійтися жодна господиня.

— А в чому ж можна місити тісто?

— Гляньте-но на цей малюнок. Він вам допоможе прига­дати, в чому колись наші бабусі тісто місили. Діти, поди­віться на цей малюнок. Кого ви тут бачите? Так, Сороку-1 ворону, яка діжу місила, дітям кашу варила. Ви чули, діти? Э пісні про Сороку-ворону говориться про діжу, в якій місять тісто. Ось у нас є іграшкова діжа. Вона глибо­ка, дерев’яна, у ній місять тісто, з якого печуть хліб. Хто з вас знає загадку про хліб. (Діти загадують).

— Молодці, ви всі любите хліб, а тому знаєте про нього багато загадок. Ось послухайте, що я вам розкажу, діточки.

Іди, іди дощику, Зварю тобі борщику В глиняному горщику.

Діти, про що я вам розказала потішку? Який посуд у ній згадується?

— Так, про горщик. А який він, хто покаже? (Діти показують, розповідають).

— А ось послухайте ще одну потішку. (Розповідає в повільному темпі).

Варила мамочка кашу, варила, Одному дала до горнятка.

Варила мамочка кашу, варила, Другому до мисочки, Третьому до кайстроника, Четвертому до ложки.

— То в що мати насипала дітям кашу?

— А хто з вас піде, покаже, яке горнятко?

— Так, воно схоже на чашку. Мисочку і ложку. Ми вже з вами дивилися. А от про кайстроник я вам розкажу наступного разу.

  • -.А зараз, діти, пограєм з вами у гру на уважність. Я вам буду починати розповідати віршика-потішку. Ви ж, хто знає, будете продовжувати, а після розповіді покаже­те той предмет, про який розповідалося.

Киця мура, де ти була?

У бабусі. Що робила?

(Діти продовжують).

Миски била диби-диби (4 рази).

Ішла баба по гриби, А дід по опеньки В неділю раненько.

(Діти продовжують).

Нарвали опеньки, зварили опеньки, Поклали опеньки в макітру гарненько.

Печу-печу хлібчик, дітям на обідчик.

Люлі-люлечку, Звари, мамо, кулішку.

(Діти продовжують).

У маленькому горняті,.

Маленькому дитяті.

(Пропонується дітям ще розказати потішки, загадки про дані предмети. Вихователь підводить підсумок заняття). Отже, діти, сьогодні ми з вами говорили про ук­раїнський національний посуд, згадали про нього пісні потішки, загадки, казки. Все це надбання нашого ук­раїнського народу, яке ми повинні шанувати.

В ході заняття вихователь може активізувати дітей за допомогою ведмедика, тобто, щоб діти розповідали ведмедикові про всі свої предмети.

К. І. Канюко, вихователь с. Нестоїта Одеська обл.

Показати весь текст
Заповнити форму поточною роботою